سایت تخصصی حسابداران خبره ایران

ارائه مطالب تخصصی حسابداری و حسابرسی و قوانین

آیا رشد بورس تهران حبابی است ؟

تاریخ خبر: 28/7/1392

آیا رشد بورس حبابی است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مسئولین دولتی و بورسی دلیل رکوردشکنی ها و موفقیت‌های اخیر بازار سرمایه را، مرهون افزایش صادرات غیرنفتی، افزایش اعتماد مردم به بورس و ورود پول های جدید توسط مردم ، رکود بازارهای رقیب ، در پیش گرفتن سیاست‌های درست و ورود فعالان بورس برای خرید تضمینی اعلام میکنند

اما در وضعیتی که هر روز از ارزش پول ملی کاسته میشود نرخ بیکاری افزوده میشود کارخانجات کوچک و بعضا بزرگ تعطیل و نیمه تعطیل میشود چه اتفاقی می افتد که شاخص های بورس رکورد بر جا میگذارند

برخلاف دلایل اظهار شده مسئولین دولت و بورس باید اذعان داشت  دلیل افزایش شاخص بورس چیزی جز افزایش نرخ ارز نمی باشد نرخ ارز بازار بیش از ۴۰% و نرخ رسمی بیش از ۱۰۰%رشد داشته است و به همین میزان نیز نرخ تورم رشد داشته است و این بدان معنی است که شرکت های بورسی بدون هیچ گونه توسعه و افزایش سرمایه ای از بابت ارزش دارایی های خود همچنین نرخ فروش محصولات خود شاهد افزایش قابل ملاحظه ای شده اند و لذا میزان سود شرکت ها از میزان بودجه ابتدای سال و پیش بینی شده عملکردشان افزایش هنگفتی یافته است

با افزایش بهاء زمین ، ساختمان ، ماشین آلات ، موجودی کالا و سایر دارایی های شرکت بخودی خود بر ارزش سهام شرکت ها می افزاید وهمچنین در سال جاری با پیشی گرفتن سود واقعی از سود پیش بینی شده بدلیل افزایش نرخ فروش ارزش سهام شرکت ها بیش از گذشته شاهد رشد قیمت گردیده است

به بیان ساده تر با کاهش ارزش پول ملی قیمت سهام نیز با افزایش یافته است

بخش قابل توجهی از هزینه های جاری شرکت ها مربوط به حقوق و مزایای کارکنان ، هزینه بهره تسهیلات بانکی ، اجاره محل ، استهلاک و … میباشد که از ابتدای سال افزایش با اهمیتی نداشته است و و مواد اولیه تولید که اغلب رقم قابل توجهی از دارایی های شرکت ها را تشکیل میدهد با نرخ های ارزان گذشته است و بنابراین همه عوامل کمک کرده اند بدون اینکه تلاشی صورت بگیرد سود سرشاری نصیب این شرکت ها و سهامدارانش شود. 

به عبارت دیگر، اگر چه میزان تولید و صادرات آنها افزایش نداشته و یا در مواردی کاهش نیز داشته است اما به خاطر افزایش  

 

ارزش ریالی ماشین آلات، تکنولوژی و مواد اولیه موجود ارزش این سرمایه و دارایی بیش از زمانی است که نرخ دلار ۱۲۰۰ 

 

تومان بوده است. 

از سوی دیگر، نقدینگی موجود کشور که از ۶۸ هزار میلیارد تومان در سال ۸۳به بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان در  

 

سال جاری رسیده، فشار تقاضا را افزایش داده و به نسبتی که کالاهای خارجی و دلار در اقتصاد اثر دارند، باعث  

 

افزایش ارزش کالاها و دارایی‌هایی می شود که خارجی است یا باید از خارج وارد شود. 

از این رو هر شرکتی که کالای خارجی، مواد اولیه وارداتی، ماشین آلات و تکنولوژی ومشاوره خارجی بیشتری دارد، به  

 

همان  میزان با رشد ارزش دارایی ها وسرمایه خود مواجه شده است.

 

به این ترتیب قیمت سهام برخی کارخانه‌ها و شرکت‌ها، بدون آن که افزایش تولید قابل توجه یا رشد صادراتی زیادی داشته باشند با رشد ارزش دارایی بالا رفته است.

اما این افزایش قیمت سهام تا کجا ادامه میابد

سهامداران و سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که این رشد قیمت سهام باید متناسب با واقعیت ها و ارزش ذاتی سهام شرکت ها باشد و به یک رشد حبابی قیمت سهام تبدیل نشود زیرا اگر نرخ دلار کاهش نسبی داشته باشد یا وضعیت تحریم‌ها و درامد نفتی و ارزی ایران تغییر کند، باعث کاهش ارزش این سهام خواهدشد.

برخی کارشناسان با نگرانی از احتمال بروز این پدیده در سایر بخش های اقتصاد، معتقدند که اگرصاحبان نقدینگی و حجم پول سرگردان موجود، احساس کنند که نرخ رشد دلار و سهام، جذاب نیست در آن صورت متوجه بخش‌های سنتی مانند مسکن و اجاره و زمین می شود ودر آن صورت، مشکل افراد کم درآمد و متوسط که پول کافی ندارند، بیشتر می‌شود.

 

اگر وضعیت کاهش ارزش پول ملی همچنان ادامه یابد و اقدام موثری از جانب دولت صورت نپذیرد حداقل تا پایان سال ما شاهد کم وبیش رکورد شکنی های بورس خواهیم بود و قیمت ها همچنان در مسیر افزایشی طی خواهد شد لیکن برای سال اینده پیش بینی ها بر اساس نرخ های جدید خواهد بود و البته با رکود ناشی از تورم مهار نشدنی ، بیکاری و کاهش قدرت خرید مردم ، از میانه های سال آینده که دیگر دلیل کذایی برای سوددهی سرشار شرکت ها وجود ندارد شاهد افت قیمت ها و احتمالا فاجعه بورسی خواهیم بود و حباب بورس خواهد ترکید

البته فعالان اقتصادی امیدوارند دولت و مسئولین نظام برای جلوگیری از اتفاقات ناگوار در پیش رو تصمیمات موثری اتخاذ نمایند از گستردگی بیکاری ، تورم و کاهش قدرت خرید مردم که سر منشاء به جریان افتادن تولید و اقتصاد کشور هستند جلوگیری نمایند.

تحلیل کارشناسان از دلایل رشد شاخص های بورس سهام تهران

آیا رشد بورس تهران حبابی است؟

مدیران بورس به اتفاق، این صعود را طبیعی و لازمه بازار دانسته و به سرمایه گذاران اطمینان می دهند که «رشد بازار حبابی نیست». از سوی دیگر برخی کارشناسان، با دیدی تردیدگونه به این بازار می نگرند و معتقدند نباید جانب احتیاط را از دست داد.

به گزارش نور نیوز اظهارنظر درباره صعود اخیر شاخص بازار سرمایه به یکی از موضوعات خبری رسانه ها تبدیل شده است. در این میان مدیران بورس به اتفاق، این صعود را طبیعی و لازمه بازار دانسته و به سرمایه گذاران اطمینان می دهند که «رشد بازار حبابی نیست». از سوی دیگر برخی کارشناسان، با دیدی تردیدگونه به این بازار می نگرند و معتقدند نباید جانب احتیاط را از دست داد.

رشد شتابان شاخص بورس در سال ۸۸ و تداوم رشد آن در سال‌ گذشته به ویژه پس از اجرای قانون هدفمندی‌ یارانه‌ها، این  

 

سوال را برای کارشناسان و فعالان بورس ایجاد کرده که آیا رشد بورس تهران با متغیرهای اقتصادی ایران هماهنگی دارد یا  

 

بورس در معرض تشکیل حباب قیمتی است؟ به نظر می‌رسد کلیه فعالان اقتصادی از جمله سرمایه‌گذاران بورسی در حال  

 

حاضر تحلیل دقیقی از اثرات تورمی اجرای طرح تحول و تاثیر آن بر سودآوری شرکت‌های بورسی ندارند و با نوعی خوش‌بینی به پیشواز  آینده می‌روند.

رشد شاخص  ها براساس سود آوری بنگاه ها نیست

در این خصوص مهدی تقوی، اقتصاددان، می گوید:وقتی بازار مسکن و ارز در شرایط رکود به‌سر می‌برد، مردم بهترین جایی که برای سود بیشتر سراغ دارند، بورس است، بنابراین سرمایه خود را روانه بازار بورس کرده و شروع به خرید سهام و اوراق مشارکت می‌کنند.

وی می افزاید: به همین دلیل است که شاخص‌های بورس در شرایط فعلی با افزایش مواجه شده است. این کارشناس مسائل اقتصادی به خبرآلاین می گوید: اگر بررسی شود که این افزایش شاخص‌ها، ناشی از سوددهی بنگاه‌های اقتصادی بوده است، در چنین حالتی افزایش شاخص‌ها حباب نیست. محمدعلی خطیب،کارشناس بازار سرمایه  نیز با اشاره به اینکه  نوسانات شاخص های فعلی بورس براساس سودآوری بنگاه ها نبوده بلکه براساس شرایط نیمه انحصاری است که بر بازار سهام حاکم است، بنابراین رشد شاخص بورس را نمی توان به عنوان معیار شاخص رشد اقتصاد قرار داد معتقد است:  زمانی رشد شاخص بورس را می توان به عنوان شاخص در نظر گرفت که تقاضا برای اوراق سهام براساس سود بنگاههای اقتصادی باشد.

اکنون بیش از دو سوم واحدهایی که اوراق سهام عرضه می کنند، برای بانک ها و دولت است، یعنی از طریق بانک ها سهام این شرکت ها مطرح شده است که به راحتی می توانند میزان تقاضا یا عرضه را افزایش یا کاهش دهند و با در نظر گرفتن این شرایط نمی توان تغییرات سهام بورس را به دلیل رشد اقتصاد در نظر گرفت. وی تاکید می کند: تغییرات شاخص قیمت با توجه به ارائه اوراق سهام شرکت های متعلق به بانک ها و دولت ها بیشتر مربوط به سیاست های آنها است که عرضه و تقاضا و به تبع آن قیمت، کاهش یا افزایش می یابد. این کارشناس مسائل اقتصادی با رد سرازیر شدن سرمایه به طرف بورس به دلیل رکود اقتصادی، می گوید: این تئوری زمانی می تواند درست باشد که سرمایه گذاری در بورس هم درآمد زا باشد.

خطیب پیش بینی کرد که در آینده قیمت ها در بورس کاهش یابد که به نظر وی سال های گذشته هم همین طور بوده و معتقد است:هدفمندی یارانه ها باید حداقل با وقفه یکساله انجام می شد، زیرا مشکلات زیادی در بخش اشتغال، نقدینگی، تورم و بیکاری داریم، بنابراین با اجرای این قانون که موجب تورم می شود رکود هم افزایش خواهد یافت و می تواند تقاضا برای اوراق سهام را به وجود بیاورد زیرا وقتی تورم افزایش پیدا کند تقاضا در بخش های تولیدی کاهش یافته و منابع به سمت خرید اوراق سهام پیش می رود.

حرکت به سمت حبابی شدن

محمدعلی احمدزاده اصل دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه بازار حبابی نیست، اما به سمت حبابی شدن در حال حرکت است، می گوید: در حال حاضر قیمت سهام برخی از شرکت‌های حاضر در گروه خودرویی، معدنی و تجهیزاتی با آهنگ بسیار سریعی رشد قیمت را تجربه کرده‌اند که این افزایش قیمت‌ها مبنای بنیادی ندارد.وی می افزاید: در گروه معدنی سهام برخی از نمادهای غیرسیمانی با ارزش جایگزینی خود فاصله بسیار دارند و رشد قیمت سهام هم بسیار سریع اتفاق افتاده است، ضمن اینکه سهام برخی از تجهیزاتی‌ها هم به دلیل شایعات و اخبار غیررسمی، بدون مبنای منطقی رشد کرده است.این کارشناس بازار سرمایه  به بازار فرابورس ایران اشاره می کند و تاکید می کند: به نظر می‌رسد که در این بازار حباب در حال شکل‌گیری است؛ چراکه شرکت‌های حاضر در این بازار شفافیت کمتری نسبت به شرکت‌های بورسی دارند و بعضا در عرضه‌های اولیه صورت گرفته در این بازار، سهام شرکت‌ها چندین برابر قیمت عرضه رشد کرده است.

در این شرایط نظارت بر این بازار مهم‌ترین اصل در جهت شفافیت و جلوگیری از حباب محسوب می‌شود.احمدزاده اصل ضمن هشدار نسبت به ایجاد حباب در برخی از نمادها به نقش عرضه‌‌های اولیه در جلوگیری از ایجاد حباب در بازار سرمایه اشاره می کند  و به خبرآلاین می گوید: عرضه‌های اولیه می‌تواند فشار نقدینگی موجود در بازار سرمایه را به سمت خود بکشاند و روند رشد قیمت سهام دیگر شرکت‌ها را نیز آهسته‌تر کند، در این شرایط می‌توان گفت که بورس در شرایط منطقی، پررونق است.

نمی توان پیش بینی قطعی کرد

رحمان بابازاده، کارشناس بازار سرمایه  درباره پیش‌بینی وضعیت بازار در ماه‌های آینده، می‌گوید: نمی‌توان برای روند آینده بورس پیش‌بینی قطعی داشت، اما برای تدوام رشد بورس، بهتر است در هنگام صعود هیجانی قیمت‌ها، این روند مقداری کنترل شود. 

وی می‌افزاید: هم‌اکنون با توجه به رشد اخیر شاخص بورس، این انتظار وجود دارد که بازار خود را اصلاح کند و اگر پس از  

 

اصلاح‌ها، سیر نزولی را شاهد بودیم، نباید نگران باشیم چون این سیر تحولی کاملا منطقی است .وی با بیان این‌که بورس  

 

به‌طور معمول هر ساله در ۶ ماهه دوم سال، روند منفی دارد، اما سال گذشته  برخلاف سال‌های گذشته، این روند مثبت و  

 

صعودی بود، تاکید می‌کند: توجه به سیاست‌های پیش‌گیرانه دولت و حمایت غیرمستقیم از بازار سرمایه، موجب افزایش  

 

شاخص و برطرف شدن نگرانی سرمایه‌داران در بورس شد.

 حرکت بازار سهام به سمت حبابی‌شدن/ زمان برای عرضه‌‌های اصل۴۴ مناسب است

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: شرایط فعلی بیانگر حبابی بودن بازار سهام نیست و نمی‌توان گفت که بازار حتما سقوط می‌کند ولی با ادامه این روند به سمت حبابی شدن در حال حرکت است و شاید دولت برای عرضه سهام شرکت‌های اصل ۴۴ منتظر ثبات قیمت‌ است.

شاهین شایان آرانی کارشناس اقتصادی در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا دولت با وجود شرایط مساعد فراهم شده در بازار سرمایه و رکورد شکنی‌های پیاپی بورس اقدام به عرضه شرکت‌های اصل 44 نمی‌کند، گفت: دلیل این موضوع بطور دقیق مشخص نیست و بهتر است این سؤال از دولت پرسیده شود، اما بر اساس احتمال می‌توان گفت که  دولت منتظر ثبات قیمت‌ها و خروج از حالت هیجانی بورس است.

وی افزود: دولت یکسری تکالیفی دارد که باید آنها را انجام دهد و اگر قرار است که شرکت‌های اصل 44 را عرضه کند الان با وجود شرایط مساعد بازار بورس زمان برای عرضه مناسب است.

این کارشناس اقتصادی اظهار داشت: البته  شاید به دلیل لغزندگی و عدم ثبات قیمت‌ها دولت کمی نگران است و منتظر ثبات برای عرضه شرکت‌های اصل 44 است.

آرانی در پاسخ به سؤال دیگر مبنی بر اینکه آیا قیمت‌ها در بورس حبابی است،تصریح کرد:  معتقدم شاخص بورس بر روی یک زمین لغزنده حرکت می‌کند و بطور دقیق در مورد حبابی بودن آن نمی‌توان اظهار نظر کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: باید مواظب افزایش قیمت‌ها بود زیرا این افزایش قیمت‌ها مبتنی بر یک سری واقعیت‌های اقتصادی رخ نداده است،‌ همچنین افزایش قیمت شاخص‌های بورس براساس یک پدیده اقتصادی ایجاد نشده تا بگوییم این شرایط پایدار می‌ماند، بنابراین نگران عدم پایداری این رشدها هستم.

آرانی افزود: شرایط فعلی بیانگر حبابی بودن بازار بورس نیست و نمی‌توان گفت که بازار حتما سقوط می‌کند ولی با ادامه این روند به سمت حبابی شدن در حال حرکت است. این کارشناس اقتصادی گفت: شاید خصوصی‌سازی به دلیل عدم ثبات قیمت شاخص‌ها از عرضه شرکت‌های اصل 44 خودداری کرده است و انتظار ثبات در قیمت‌ها را دارد.  

شاخص معیار جامعی برای تصمیم‌گیری نیست / با تحلیل سهام بخرید

مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار به سهامداران و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد به بازار سرمایه توصیه کرد در زمان ورود به بازار سهام، ریسک سرمایه‌گذاری در این بازار را مدنظر داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن قالیباف‌اصل در مورد روند صعودی بازار سهام با تاکید بر اینکه شاخص کل معیار خوبی برای تصمیم‌گیری سهامداران نیست، گفت: سرمایه‌گذاران نباید سرمایه ضروری خود را وارد بورس کنند، بلکه باید با دارایی‌های مازاد خود اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار نمایند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران با مطالعه و اطلاعات رسمی اقدام به خرید و فروش کنند، اظهار داشت:  معمولا در شرایط رونق بورس، بازار شایعه هم داغ می‌شود و بعضا حرف‌هایی بیان می‌شود که ممکن است مبنای منطقی نداشته باشد، بنابراین باید به این مسائل دقت شود و اطلاعات واقعی شرکت‌ها توسط سرمایه‌گذاران مورد تحلیل قرار گیرد.

وی معتقد است صندوق‌های سرمایه گذاری بهترین گزینه برای سهامداران تازه وارد است.

قالیباف‌اصل با اشاره به اینکه شاخص کلیت بازار را نشان می‌دهد، ادامه داد: اگر سرمایه‌گذاران بخواهند فقط براساس نوسانات شاخص تصمیم‌گیری کنند، قطعا معیار خوب و جامعی را برای تصمیم‌گیری انتخاب نکرده‌اند.

به گفته وی، شاخص تغییر سطح عمومی قیمت‌ها را نشان می‌دهد، اما در همین بازار رو به رشد می‌توان سهامی را پیدا کرد که بازدهی منفی داشته یا کمتر از شاخص بازدهی داشته‌اند.

مدیرعامل شرکت بورس افزود: بر همین اساس است که شاخص را نمی‌توان به‌عنوان تنها معیار برای تصمیم‌گیری در بورس مدنظر قرار داد و سرمایه‌گذاران باید سایر نماگرهای بازار و اطلاعات شرکت‌ها را در تحلیل‌های خود مدنظر قرار دهند.

تاریخ ارسال: دوشنبه 29 مهر‌ماه سال 1392 ساعت 12:33 ق.ظ | نویسنده: علی | چاپ مطلب 0 نظر
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo