سایت تخصصی حسابداران خبره ایران

ارائه مطالب تخصصی حسابداری و حسابرسی و قوانین

ثواب خوانده آیه الکرسی و صلوات

ثواب و خواص خواندن آیه الکرسی

داستان نزول

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: چون خدای متعال خواست سوره ی حمد و آیه های شهدالله (18و19 آل عمران) و قل اللهم (26-27آل عمران) و سوره توحید و آیه الکرسی را به زمین نازل کندهمگی به عرش الهی چنگ زدند در حالی که بین آن ها و خداوند حجابی نبود.

سپس فرمودند : پروردگارا ما را به خانه پر گناه و به سوی کسانی که عصیان و گناه می کنند می فرستی ؛ در حالی که ما پاک و مطهر هستیم.

 

سپس خدای متعال فرمود :" به عزت و جلال خودم سوگند ، هیچ کس شما را بعد از نماز نخواند مگر این که او را در مرتبه بالای قدس جای دهم که از نعمت های آن استفاده کنند و در هر روز 70 بار به او با نظر رحکت خود بنگرم و در هر روز 70 حاجت او را برآورم هرچند که بسیار گناه کرده باشد که کمترین آن دعاها و حاجت ها و آمرزش گناهان باشد. او را از هر دشمنی پناه می دهم و برای پیروزی بر هر دشمنی یاریش می دهم و مانعی به جز مرگ برای بهشت رفتن او نباشد.( یعنی بعد از مرگ بلافاصله به بهشت می رود)

 

پیامبر فرمودند: هر کس آیه الکرسی را بعد از نماز بخواند هفت آسمان شکافته گردد و به هم نیاید تا خداوند متعال به سوی خواننده آیت الکرسی نظر رحمت افکند و فرشته ای را بر انگیزد که از آن زمان تا فردای آن کارهای خوبش را بنویسد و کارهای بدش را محو کند.

رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمود: یا علی بر تو باد به خواندن آیه الکرسی بعد از هر نماز واجب. زیرا به غیر از پیغمبر و صدیق و شهید کسی به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمی کند و هر کس بعد از هر نماز آیه الکرسی را بخواند به جز خداوند متعال کسی او را قبض روح نمی کند و مانند کسی باشد که همراه پیامبران خدا جهاد کرده تا شهید شده است و فرمود: بعد از مرگ بلا فاصله داخل بهشت می شود و به جز انسان صدیق و عابد کسی بر خواندن آیه الکرسی مواظبت نمی کند.

 

در روایتی از امام باقر آمده است:" هر کس آیه الکرسی را بعد از هر نماز بخواند از فقر و بیچارگیدر امان شود و رزق او وسعت یابد و خداوند به او از فضل خودش مال زیادی بخشد."

رسول اکرم فرمودندک هر کس آیه الکرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند نمازش قبول درگاه حق می گردد و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان نگه دارد.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: هرکس آیه الکرسی را یک بار بخواند اسم او از دیوان اشقیا و انسان های بد محو می شود.

امام رضا (علیه السلام) به نقل از پیامبر فرمودند: هر کس 100 مرتبه آیه الکرسی را بخواند چنان باشد که همه عمر خود را عبادت کرده باشد.

هنگام بیرون از آمدن از خانه

 

 

 

رسول خدا (ص) فرمود: کسی که از خانه خارج می شود اگر آیت الکرسی بخواند خداوند تبارک وتعالی هفتادهزار فرشته را مامور می کند تا هنگامی که به خانه گردد برای وی استغفار کنند

 

در روایتی دیگر آمده است که هنگام بیرون از رفتن از خانه آیت الکرسی سوره قدر و سوره حمد را بخوانید زیرا اینکار موجب توفیق در کارها و برآوردن حوایج دنیا و آخرت می شود.

دفع شیطان

 

 

 

پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: هرکس سوره توحید و آیت الکرسی را شبانه روز ده مرتبه تلاوت نماید از وسوسه های شیطان در امان می ماند و شایسته بهشت بزرگ پروردگار می شود و در آنجا همنشین پیامبران می گردد.

 

همچنین فرمودند:" این آیه را در هیچ خانه ومکانی نخوانند مگر آنکه شیطان سه روز در آن مکان نیاید. بعد فرمود: سی تا چهل روز هیچ جادویی در آنجا راه نیابد و اثر نکند."

 

همچنین فرمودند: هر کس چهار آیه اول سوره بقره و آیت الکرسی را با دو آیه بعد از آن و سه آیه آخر سوره بقره را بخواند و هیچگونه بدی و ناراحتی در جان خویش نبیند و شیطان به وی نزدیک نمی شود و قرآن را فراموش نمی کند."

 

اگر آیت الکرسی را بر مالی نهند یا بر فرزندی ببندند از شیطان محفوظ ماند.

 

 

 

خلاصی از آتش جهنم

 

 

 

امام صادق علیه السلام  فرمود:" هر کس در حال سجده آیت الکرسی را بخواند هیچ گاه داخل جهنم  نخواهد شد."

 

هر کس آیت الکرسی و آیه های 18 و 19 آل عمران و آیه های 26 و 27 آل عمران  را بخواند هفت در دوزخ بر روی او بسته می شود و هشت در بهشت بر روی او به شرط اینکه تقوی داشته باشد باز می گردد.

 

اگر بخواهد دشمن او را نبیند هفتاد بار آیت الکرسی بخواند

 

برکات فرستادن صلوات

 

 ۱. عالم برزخ

مداومت بر صلوات، عذاب قبر را در عالم برزخ دور می کند، ظلمت گناه را از بین می برد، عذاب را از همه اهل قبرستان دور می کند، ثواب صلوات سنگین تر از گناهان است، صلوات، فریادرس انسان در قبر است، چهره او را در برزخ نورانی و جان کندن را راحت می کند.

۲. قیامت

از ائمّه(ع) آمده که هر کس در دنیا مداومت بر صلوات داشته باشد، خصوصاً در روز جمعه، صلوات، شفیع ایشان می شود.

. پل صراط

صلوات، راهنمای انسان در هنگام عبور از پل صراط است و نوری است که راه را بر او روشن می کند؛ چنان که

رسول اکرم(ص) می فرمایند: «بر من بسیار درود بفرستید؛ زیرا درود فرستادن بر من، برای صلوات فرستنده، نوری است در قبر و نوری است بالای صراط و نوری است در بهشت.»

 

۴. جهنّم

صلوات انسان را از گرمای جهنّم مصون می دارد و مانعی است برای او در ورود به آتش جهنّم.

 

رسول خدا(ص) فرمودند: «آن کس که بر من درود بفرستد، داخل آتش نخواهد گردید و هر کس درود فرستادن بر من را فراموش کند، از راه بهشت به خطا خواهد رفت.»

 

۵. بهشت

صلوات فرستندگان در بهشت، حورالعین نصیبشان می شود، دوست پیامبر(ص) در بهشت شده و هفتاد هزار قصر بهشتی دریافت می کنند، شراب سلسبیل می نوشند و در زمره خواصّ پیامبر(ص) وارد بهشت می کردند.

 

 ثواب خواندن سوره زمر

جسمش را بر آتش دوزخ حرام سازد و هزار شهر در بهشت برایش بسازند که هر شهری دارای هزار کاخ باشد و در هر کاخی صد حوریه و بعلاوه او را دو چشمه آب است که روانند و هر چشمه زلال که جوشانند و دو چشمه سار که از سرسبزی و خرمی به سیاهی زنند و حورانی پرده نشین که در سراپرده ها مستورند و باغهایی که دارای انواع میوه هاست و از هر میوه دو صنف.۳

 

♦  آثار و برکات سوره

 ۱) ایجاد محبت و دوستی

 هر کس این سوره را بنویسد و به همراه خود داشته باشد یا آن را در رختخواب خود یا اتاق خواب خود قرار دهد هر گاه کسی بر او وارد شود یا از نزدش خارج شود او را ستوده و او را سپاس می گویدو این بر اثر مهربانی و لطف خداوند است. امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند: هر کس سوره زمر را بنویسد و به بازویش ببندد یا در رختخوابش بگذارد هر کس که با او ارتباطی دارد از او به نیکی یاد کرده و سپاسگزار او خواهد بودو هیچ کس با او دیدار نمی کند مگر اینکه او را دوستش دارد و هیچ کسی غیبت او را نخواهد کرد.

 

 

چه عاملی باعث جهنمی شدن می شود؟

بپا نداشتن نماز و کمک نکردن به مستمندان سبب افتادن انسانها به جهنم است

 

بهتر از کیمیا ( نخودکی اصفهانی):

بعد از نمازهای واجب می خوانی :

یک بار آیه الکرسی را تا «هو العلی العظیم» می‌خوانی

و بعد تسبیحات فاطمه زهرا سلام الله علیها را می‌گویی؛

و بعد سه بار سوره توحید «قل هو الله احد» را می‌خوانی؛

و بعد سه بار صلوات می‌گویی: اللهم صل علی محمد و آل محمد؛

و بعد سه بار آیه مبارکه: وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَیَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ

فَهُوَ حَسْبُهُ إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا (سوره طلاق آیه 2 و 3)

تاریخ ارسال: شنبه 30 مرداد‌ماه سال 1395 ساعت 03:41 ق.ظ | نویسنده: علی | چاپ مطلب 0 نظر
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo